Filia Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej została powołana do życia dnia 1 czerwca 1969 roku zarządzeniem Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego - z dwoma oddziałami : Mechanicznym i Włókienniczym. Biblioteka Filii powstała w grudniu 1970 r. i przejęła księgozbiór wielkości 1326 woluminów podręczników i skryptów z byłego Punktu Konsultacyjnego Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej. Organizatorem i kierownikiem Biblioteki w latach 1970-1993 była mgr Halina Góral.
Powierzchnia Biblioteki wynosiła wówczas 10 m2 na 600 m2 Filii.
Głównym zadaniem postawionym Bibliotece na rok 1971 i lata następne było stworzenie uczelni warsztatu pracy naukowej i dydaktycznej poprzez odpowiedni dobór, fachowe opracowanie oraz udostępnianie zbiorów bibliotecznych, a także określone prace informacyjno-dokumentacyjne. Realizacja tego zadania przebiegała etapami i pozostawała w ścisłym związku z rosnącymi potrzebami Filii oraz możliwościami kadrowymi i lokalowymi Biblioteki. Początkowo Biblioteka składała się z jednego pomieszczenia, w którym mieściła się czytelnia i wypożyczalnia. Własne pomieszczenie wypożyczalnia otrzymała dopiero w 1978r. Z końcem 1980 roku powstała w Instytucie Włókienniczym Biblioteka, którą uruchomiono na potrzeby pracowników w/w Instytutu. Biblioteka instytutowa została przekształcona w Bibliotekę Wydziału Inżynierii Włókienniczej i Ochrony Środowiska, a następnie Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku.
Stopniowo polepszały się warunki lokalowe Biblioteki. W końcu czerwca 1990 roku dysponowaliśmy 10 pomieszczeniami o łącznej powierzchni 305 m2. W lipcu 1990 roku Filia PŁ w Bielsku-Białej przeniosła się do nowej siedziby, do pozyskanych budynków dawnych koszar przy ulicy Willowej. Bibliotece przydzielono 16 pomieszczeń o łącznej powierzchni 478 m2. Dodatkowa powierzchnia pozwoliła na poprawę warunków pracy Wypożyczalni i Czytelni Ogólnej, a także uruchomienie Czytelni Czasopism, Informatorium oraz Pracowni Automatyzacji Procesów Bibliotecznych. Stworzono również odpowiednią rezerwę magazynową. W 1999 roku Pracownia Kserograficzna uzyskała własne pomieszczenie i powierzchnia Biblioteki zwiększyła się do 495 m2 . W Instytucie Włókienniczym Biblioteka zachowała 3 pomieszczenia o łącznej powierzchni 60m2.
W nowej siedzibie rozpoczęto komputeryzację Biblioteki. Tworzono katalog komputerowy zbiorów wpływających w drodze zakupu, wymiany i darów oraz sukcesywnie tworzono rekordy zasobu archiwalnego. W 1992 roku uruchomiono komputerową rejestrację wypożyczeń w Wypożyczalni. Od roku 1999 katalog Biblioteki dostępny jest w Internecie. W 2004 roku wdrożono moduł Gromadzenie, umożliwiający rejestrację środków wydatkowanych na zakup zbiorów.
Od 1999 roku Biblioteka tworzy „Bibliografię dorobku piśmienniczego pracowników" w wersji elektronicznej w programie EXPERTUS. Dzięki staraniu pani dyrektor Bogumiły Grzelczak (1.01.1994-31.08.2007) została wykonana konwersja „Bibliografii..." za lata 1969-1998 z edytora tekstów do wersji dostępnej on-line.
Od 1 października 2001r. Biblioteka Filii, w związku z utworzeniem samodzielnej Uczelni, stała się Biblioteką Główną Akademii Techniczno-Humanistycznej
w Bielsku-Białej. Zarządzeniem nr 10/2002 Rektora ATH z dnia 1 marca 2002 roku wprowadzono Regulamin Organizacyjny Biblioteki Głównej. Od 2002 roku działa również Rada Biblioteczna-organ doradczy Rektora.
W listopadzie 2002 roku na mocy zarządzenia nr 42/2002 utworzono Czytelnię Wydziału Humanistyczno-Społecznego-oddział Biblioteki Głównej.
Zarządzeniem nr 156/2005/2006 Rektora ATH z dnia 2 listopada 2005 roku została utworzona Czytelnia Wydziału Nauk o Zdrowiu.
We wrześniu 2007 roku wprowadzono w ATH elektroniczne legitymacje studenckie, które automatycznie stały się kartami bibliotecznymi. PROLIB został połączony z systemem dziekanatowym, co umożliwia przesyłanie danych osobowych nowoprzyjętych studentów do modułu Wypożyczalni.
W 2007 roku ówczesne Władze ATH podjęły decyzję o wykończeniu parteru w nowo budowanym budynku dydaktycznym „L" dla potrzeb Biblioteki. Realizacja planu była możliwa dopiero w 2011 roku. W okresie od 6 lipca do 23 września trwała przeprowadzka Biblioteki do nowej siedziby. Biblioteka została otwarta 26 września 2011 roku. Uroczystego otwarcia dokonał w dniu 25 października 2011 roku profesor ATH dr hab. Jarosław Janicki, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Zewnętrznej
w obecności zaproszonych gości.
W nowej siedzibie czytelnicy mają do dyspozycji przestronną Czytelnię Ogólną, Czytelnię Czasopism, Wypożyczalnię. Biblioteka została wyposażona w profesjonalne regały wolnostojące w Czytelniach i jezdne w magazynach. Znacznie większa liczba regałów w Czytelniach umożliwiła bardziej przejrzyste ułożenie księgozbioru oraz udostępnienie znacznie większych zasobów w wolnym dostępie. Na terenie całej Biblioteki możliwe jest korzystanie z Internetu poprzez Wi-Fi.
Zbiory Czytelni Wydziału Humanistyczno-Społecznego zostały włączone do zasobu Czytelni Ogólnej.
Po blisko 33 latach funkcjonowania, w dniu 14 czerwca 2013 roku, Biblioteka Wydziału Nauk o Materiałach i Środowisku zakończyła działalność w siedzibie przy Placu Fabrycznym 5. Likwidacja Biblioteki związana była z przeprowadzką Wydziału do nowej siedziby w kampusie na Błoniach. Zbiory zostały w całości przeprowadzone do siedziby głównej Biblioteki w budynku L. Większość zbiorów książkowych oraz normy dostępne są w Czytelni Ogólnej, a czasopisma - w Czytelni Czasopism.
Od dnia 1 lipca 2013 roku Biblioteka Wydziału Nauk o Zdrowiu zakończyła swoją działalność w siedzibie przy ul. Konopnickiej 6. Tak jak w przypadku Biblioteki WNoMiŚ, likwidacja Biblioteki związana była z przeprowadzką Wydziału do nowej siedziby w kampusie na Błoniach. Całość zbiorów przeniesiono do siedziby głównej Biblioteki. Dotychczasowe zasoby Biblioteki WNoZ scalono ze zbiorami Biblioteki ATH.
Kategoria: Ogólne
/
Opublikowano: 14 czerwiec 2016
/
Odsłony: 11318