Nic tak nie niszczy naszego organizmu, jak długotrwała fizyczna bezczynność – Arystoteles.
Wiele osób funkcjonuje dzisiaj w szeregu zamkniętych pomieszczeń: dom, samochód, biuro, sklep, siłownia. Coraz więcej ludzi w różnych zakątkach świata od dzieciństwa pozbawionych jest możliwości ruchu i przekarmianych. „Otyłość nie pojawia się przypadkiem w świecie cyfrowej rozrywki i parkingów, bezładnej zabudowy miast i przedmieść: u samego swego źródła jest czymś zamierzonym, ludzi bowiem nakłania się, by zapomnieli, że ciała zdolne są sprostać stawianym im wyzwaniom i dostarczać przyjemności, z której mogą korzystać. Postrzegają i wyobrażają sobie swoje ciała jako zasadniczo bierne, jako skarbnicę bądź brzemię, lecz nigdy jako narzędzie do działania i przemieszczania się” – pisze Rebecca Solnit w niezwykłej książce Zew włóczęgi.
Mnożenie technologii wdrażanych w imię wydajności, skutecznie wypiera czas wolny. Retoryka związana z tymi technologiami sugeruje, że wiele przyjemności podpada pod kategorie nieróbstwa, które należy wypełnić czymś bardziej określonym, produktywnym, szybszym.
Chociaż samochody dają nam wygodę i poczucie wolności (czy aby na pewno?), cena za ich masowe używanie jest wysoka: uliczne korki, hałas, smog, auta wdzierające się w każdą wolną przestrzeń, parkujące na chodnikach, trawnikach, przejściach dla pieszych. Wiele polskich miast jest dużo bardziej zmotoryzowanych niż wielkie aglomeracje Europy Zachodniej, a nawet niektóre miasta USA.
Gdyby wszyscy chcieli korzystać na co dzień z samochodu, zabrakłoby miejsca na ulicach!
Nowa wystawa w Czytelni Ogólnej zachęca do korzystania z zasobów naszego własnego ciała – NÓG. Wędrowanie służy nie tylko przyjemności, często ma charakter aktu filozoficznego, estetycznego lub politycznego, jest też najprostszą formą ruchu, chodzić możemy niemal wszędzie. Lekarze i naukowcy od lat informują, że jest to najtańsza i zarazem najbardziej efektywna recepta na zdrowe i długie życie.
Zapraszamy do Czytelni i na spacery!
https://zwierciadlo.pl/lifestyle/spacerologia-czyli-jakie-korzysci-nie-tylko-zdrowotne-daje-chodzenie
https://zwierciadlo.pl/lifestyle/slow-traveling
http://www.polskanapiechote.waw.pl/
https://www.mikrowyprawy.com.pl/
http://www.cepik.gov.pl/statystyki
https://www.msn.com/pl-pl/motoryzacja/wiadomosci/przebadali-w-krakowie-ponad-100-tysi%c4%99cy-aut-i-potwierdzaj%c4%85-truj%c4%85-nas-g%c5%82%c3%b3wnie-starsze-samochody-z-silnikiem-diesla/ar-BBY9CUu?li=BBr5MK7
Kategoria: Informacje
/
Opublikowano: 20 styczeń 2020
/
Odsłony: 1450