
Szyby kopalni w Borysławiu wydobywające olej skalny (Wikipedia)
Wystawa w holu Biblioteki ATH - do obejrzenia której serdecznie zapraszamy – opowiada historię odkrycia na polskich ziemiach kresowych, w Galicji, ropy naftowej – http://pejzaznadropa.pl/index.php/historia; historię przełomowego dla XIX wieku wynalazku – dokonanego przez szejka z Galicji, Ignacego Łukasiewicza - wydestylowania z ropy naftowej nafty i skonstruowania pierwszej w świecie lampy naftowej.

https://www.youtube.com/watch?v=lElA2h05oJc
https://www.youtube.com/watch?v=1YyYIiW9rrA
http://www.kbc.krosno.pl/dlibra/docmetadata?id=74&from=publication
Już w szesnastym wieku, dzięki przywilejowi Jego Królewskiej Mości, mieszczanie krośnieńscy jak i pobożni zakonnicy oświetlali swoje domostwa oraz klasztorne cele zmieszaną z olejem lnianym ropą naftową. W wydanym w 1815 roku dziele „O ziemiorodztwie Karpatów i innych gór i równin Polski” Stanisław Staszic wspomina miejscowości, gdzie wydobywa się skałolej cieknący. https://katalog.ath.bielsko.pl/integro/572600248194/staszic-stanislaw/o-ziemiorodztwie-karpatow-i-innych-gor-i-rownin-polski
Zapomniana ziemia obiecana
Wystawa opowiada także o Zagłębiu Borysławskim, nazywanym galicyjską Pensylwanią, ale i galicyjskim piekłem, od drugiej połowy XIX wieku centrum przemysłu naftowego na ziemiach polskich. Żywiołowy rozwój i okres świetności Borysławia, Drohobycza i Truskawca przerwał wybuch II wojny światowej.
https://historia.uwazamrze.pl/artykul/858294/az-poleje-sie-ropa
https://www.youtube.com/watch?v=Dx1s2AJ18Jg
Nasza wystawa ma również za zadanie zachęcić do wyruszenia Karpackim Szlakiem Naftowym poprzez Gorlice, Jasło, Bóbrkę, Krosno…
https://bobrka.pl/
https://www.gorlice.pl//pl/333/0/karpacki-trakt-naftowy.html
http://www.turystykakulturowa.org/ojs/index.php/tk/article/viewFile/1059/900
Zapraszamy !
Kategoria: Informacje
/
Opublikowano: 22 listopad 2019
/
Odsłony: 3348