
Zbigniew Bolesław Ryszard Herbert
(ur. 29 października 1924 we Lwowie, zm. 28 lipca 1998 w Warszawie)
Zmarły 28 lipca 1998 r. Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych polskich autorów XX wieku, twórca cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, eseista, dramatopisarz i autor słuchowisk. Kawaler Orderu Orła Białego, dwukrotnie nominowany do Literackiej Nagrody Nobla. W latach 80. był jednym z głównych poetów związanych z polską opozycją antykomunistyczną. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.
Biblioteka Narodowa, jako główna właścicielka archiwum po poecie, zajęła centralne, strategiczne miejsce gospodarza i decydenta tych wielomiesięcznych uroczystości: https://www.bn.org.pl/projekty/rok-herberta-2018/rok-zbigniewa-herberta-2018.
Na rzecz upowszechnienia i ochrony twórczości Poety działa powołana przez jego małżonkę – Katarzynę Herbertową – Fundacja im. Zbigniewa Herberta - http://www.fundacjaherberta.com/#o-fundacji.
Od dziewiętnastu lat organizowana jest również „Herbertiada” – Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Wydarzenie to odbywa się z inicjatywy Katarzyny Pechman, która jest dyrektorem artystycznym Festiwalu http://www.prk24.pl/39076818/herbertiada-2018.

https://www.gosc.pl/doc/4896124.20-lat-temu-zmarl-Zbigniew-Herbert
Poeta – zawsze solidarny z poniżonymi i pozbawionymi głosu, broniący wiernej pamięci. W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń.
Tekściarz pana (i nie tylko) Gintrowskiego – Muszę szczerze powiedzieć, że początkowo pan Zbigniew nie był zadowolony z faktu, że ja śpiewam jego wiersze. Rozumiałem go. Herbert uważał, że jego poezja nie potrzebują dodatkowej oprawy, żeby funkcjonować w umysłach czytelników. Ale później przekonał się, że zaśpiewane wiersze docierają do większej grupy ludzi"– mówił bard, Przemysław Gintrowski.
https://www.youtube.com/watch?v=Y_jQLRSHvMo
https://www.youtube.com/watch?v=8ZLA0NqBU2o
Herbert pozostaje do dziś
tekściarzem coraz młodszych wykonawców –
https://www.polskieradio.pl/9/201/Artykul/2234359,Herbert-30-Muzycy-w-holdzie-wielkiemu-poecie
Zapraszamy do obejrzenia wystawy poświęconej życiu i twórczości Poety – umiejscowionej w holu Biblioteki ATH.
Warto obejrzeć:
Film Jerzego Zalewskiego „Obywatel Poeta”:
https://www.youtube.com/watch?v=ds0AMMOaZ-Y
Kategoria: Informacje
/
Opublikowano: 25 styczeń 2019
/
Odsłony: 1697