Wyspa Wielkanocna - Isla de Pascua -Rapa Nui -Easter Island
Koło Naukowe Hispanistów i Koło Naukowe RESET serdecznie zapraszają na multimedialną wystawę pt. „Podziemny świat Wyspy Wielkanocnej – jaskinie wyspy w polskich badaniach archeologicznych”, którą dzięki uprzejmości Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW i Polskiego Towarzystwa Studiów Latynoamerykanistycznych będziemy gościć w Akademii Techniczno-Humanistycznej w dniach od 23.04. do 27.04. 2018. https://www.ath.bielsko.pl/podziemny-swiat-wyspy-wielkanocnej/
Zapraszamy również do Czytelni Ogólnej Biblioteki ATH i obejrzenia wystawy poświęconej tej tajemniczej Wyspie.

Flaga Wyspy Wielkanocnej
Wyspa Wielkanocna, zwana też Rapa Nui, to najbardziej odległe od stałego kontynentu zamieszkane miejsce na Ziemi. Leży na Oceanie Spokojnym 3600 kilometrów od wybrzeży Chile, któremu administracyjnie podlega. Od najbliższego zamieszkanego lądu dzieli ją 2075 km oceanu. Należy do najbardziej izolowanych miejsc na Ziemi. Ma zaledwie 163 km2 powierzchni i trzy wygasłe stożki wulkaniczne, którym zawdzięcza swoje istnienie. Długość wyspy to ok. 15 km, a szerokość ok. 20 km. Odkryta została 5 kwietnia 1722 roku – dokładnie w niedzielę wielkanocną – stąd jej europejska nazwa. Obecnie na Wyspie Wielkanocnej mieszka około 3800 ludzi, 60% to potomkowie dawnych mieszkańców.
Wyspa Wielkanocna jest fenomenem zarówno od strony geologicznej, jak i archeologicznej. Na Wyspie funkcjonuje co najmniej 40 tysięcy stanowisk archeologicznych, a pod jej powierzchnią znajduje się około tysiąca jaskiń. Polskie badania speleologiczne na Wyspie Wielkanocnej zostały zainicjowane w roku 2001 przez zespół kierowany przez Andrzeja Ciszewskiego. http://www.biuletyn.agh.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=574:44&catid=88:maj-2011-nr-41.
Obecnie projektem kieruje Maciej Sobczyk z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW. http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27561%2Cpolacy-badaja-jaskinie-wyspy-wielkanocnej.html. Powszechnie znana - przede wszystkim - ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy – Moai, dzięki badaniom polskich naukowców i grotołazów Wyspa Wielkanocna odkrywa również swoje podziemne tajemnice - jaskinie pochodzenia lawowego. http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BUS4-0001-0137.
Kategoria: Informacje
/
Opublikowano: 20 kwiecień 2018
/
Odsłony: 3097