Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy w holu Biblioteki ATH.
W dniu 28 listopada 2016r. Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC) zatwierdziła nazwę i symbole dla czterech najnowszych elementów układu okresowego, opisanych tymczasowymi nazwami: ununtrium (Uut), ununpentium (Uup), ununseptium (Uus) oraz ununoctium (Uuo), oznaczonych numerami 113, 115, 117 i 118 (od liczby atomowej). Siódmy rząd układu okresowego jest już oficjalnie zapełniony. Obowiązujące nazwy to: nihonium (Nh), moscovium (Mc), tennessine (Ts) i oganesson (Og).
Studenci i Nauczyciele! Macie do nauki nowe nazwy czterech pierwiastków. 
https://www.ptable.com/?lang=pl
Nihonium (Nh), pierwiastek o liczbie atomowej 113 pochodzi od słowa Nihon, jak Japończycy nazywają swój kraj. To pierwszy w dziejach pierwiastek odkryty w Azji (przez naukowców z instytutu Riken) i najtrwalszy z nowych pierwiastków - jego najbardziej stabilny izotop żyje 20 s.
Z kolei pierwiastki o liczbach atomowych 115, 117 i 118 są dziełem Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej w Rosji oraz Lawrence Livermore National Laboratory w USA.
Moscovium (Mc) pochodzi od Moskwy, pod którą znajduje się Dubna. Jego czas życia wynosi ok. 0,2 s.
Tennessine (Ts) dostał imię na cześć amerykańskiego stanu Tennessee, gdzie znajduje się Oak Ridge National Laboratory. Należy do grupy fluorowców, rozpada się w czasie kilkudziesięciu milisekund.
Oganesson (Og) - w tej samej grupie co gazy szlachetne - honoruje jednego z odkrywców tego pierwiastka, legendarnego już 83-letniego rosyjskiego fizyka jądrowego Jurija Oganessiana. Czas połowicznego rozpadu Og to mniej niż milisekunda.
http://www.egregoralfa.republika.pl/nowatablica.html
http://www.ukladokresowy.pl/historia-ukladu-okresowego-pierwiastkow.html
http://www.kwantowo.pl/2016/01/08/nowe-pierwiastki-czy-uklad-okresowy-ma-koniec/
http://www.naukowiec.org/mendelejew.html
Kategoria: Informacje
/
Opublikowano: 14 marzec 2018
/
Odsłony: 4319